Dansk Rumfart nr. 57 – august 2003
ESA Ministermøde i Paris – 2003
Ministre sikrer Europas fortsatte adgang til "rummet"
af Fuldmægtig Charlotte Bloch, Ministeriet for Videnskab, Teknologi og Udvikling
Trods varslet generalstrejke i Paris – lykkedes det ESA at afholde ministermøde den 27. maj 2003. Ministermødet blev ledet af den tyske uddannelses- og forskningsminister Edelgard Bulmahn.
Ministrene fra ESA's 15 medlemslande skulle tage beslutninger på flg. tre områder:
Genoprette konkurrenceevnen for det europæiske løfteraketsystem, ved bl.a. en omstrukturering af hele løfteraketsektoren samt en forberedelse af den fremtidige generation af raketter.
Ophæve blokeringen af midlerne til den Internationale Rumstations Udnyttelsesprogram.
Bekræfte intentionen om et tættere samarbejde med EU.
Mødet må betragtes som en succes, idet man i løbet af en dag blev enige om tre resolutionstekster for hver af de tre områder og derved demonstrerede den politiske vilje til at sikre at Europa/ESA forbliver i den forreste linie.
Ariane 5 (foto: ESA ©)
Ad 1): Det europæiske løfteraket-system – Fremtiden er sikret.
Siden den sidste Ministerkonference i Edinburgh i november 2001 har det europæiske løfteraketprogram ARIANE-5 oplevet en hidtil uset krise. Dette er et resultat af flere faktorer, herunder et markant fald i opsendelser af især telekommunikationssatellitter efter IT-sektorens nedtur og den generelle økonomiske afmatning efter den 11. september 2001. Det var derfor nødvendigt med en redningsplan, hvis selskabet "Arianespace", som står for opsendelserne af ARIANE-raketterne, skal reddes.
På Ministerkonferencen blev ministrene enige om en ARIANE-redningsplan. Redningsplanen indeholder tre elementer:
En restrukturering af ARIANE, som skal sikre, at der fortsat er uafhængig adgang til rummet for institutionelle og offentlige satellitter (European Guaranteed Access to Space) – det nye "EGAS-program".
Programmet har til formål årligt at stille en række (6) opsendelser til rådighed for Arianespace til såkaldte institutionelle opsendelser. Derved er Arianespace sikret en årlig minimums- og omkostningssikret omsætning. Programmet er planlagt at løbe i perioden 2005−2009. Programmets samlede budgetramme er på 960 M€.
Alle medlemslande med undtagelse af Danmark, Finland og Portugal deltager i programmet. Frankrig bidrager med 51,9% til programmet.
Den Internationale Rumstation
(foto: NASA ©)
En aftale om et testflyvningsprogram "Slice-9" (Ariane-5 ECA launcher), der har til formål at finansiere en testflyvning af den europæiske løfteraket og derved hurtigt at genoprette tilliden hos de kommercielle kunder efter Ariane Flight 517 uheldet i december 2002.
Derudover vil "Slice-9" programmet dække en del af de ekstraudgifter, som forventes ved opsendelsen af den første ATV (Automated Transfer Vechicle). Det sker ved, at ESA benytter den første opsendelse efter testflyvningen til ATV'en og derved reelt foretager to testflyvninger.
"Slice-9" programmet finansieres ved en reallokering af midlerne til de nuværende Ariane-programmer (ARIANE-5 ARTA, ARIANE-5 Plus og ARIANE 5 Evolution). Danmark bidrager med 0,7% svarende til 12 mio. kr. til programmet.
Ministrene blev enige om en resolutionstekst, som skal sikre udviklingen af den næste generation af opsendelsesfartøjer, de såkaldte "FLPP" (Future Launcher Preparatory Programme) og derved forbedre Europa's konkurrenceevne på dette område samtidig med opbygning af et internationalt samarbejde. Der er i første omgang tale om en aftale med Rusland om udnyttelsen af de russiske Soyuz-raketter fra den europæiske opsendelsesbase (CSG) i Kourou i Fransk Guyana. Danmark deltager ikke i disse to programmer.
"Green Paper" for en europæisk rumpolitik
Ad 2): Den Internationale Rumstations Udnyttelsesprogram – En ophævelse af blokeringen
På Ministerkonferencen i Edinburgh i 2002 enedes ministrene om at blokere 60% af budgettet til ISS Udnyttelsesprogrammet for perioden 2002−2006, svarende til 296 M€. Denne beslutning blev taget som følge af de undersøgelser den amerikanske regering iværksatte af NASA's økonomistyring, herunder Rumstationsprogrammet. Det var pludselig usikkert, om NASA kunne opretholde deres forpligtelser i programmet.
Amerikanerne har efterfølgende bekræftet, at de er indstillet på at opfylde deres forpligtelser ifølge samarbejdsaftalen. Ministrene var derfor enige om, at betingelserne for at hæve blokeringen var opfyldt. På grund af usikkerheden efter rumfærgen Columbias forlis og problemerne med ARIANE-5 enedes ministrene om en delvis ophævelse af blokeringen, så en første del (124 M€) ophæves nu, og den resterende del ophæves i december 2003.
Ad 3): Et tættere samarbejde mellem ESA og EU
Ministrene drøftede også samarbejdet mellem ESA og EU. En første resolution med henblik på en fremtidig rammeaftale blev indgået på Ministerkonferencen i Edinburgh. Siden da er der foregået politiske forhandlinger på højt niveau for at udarbejde et såkaldt "Green Paper" vedr. en europæisk rumpolitik.
Ministrene var enige om nødvendigheden for et tættere samarbejde mellem ESA og EU i fremtiden og opfordrede til, at en rammeaftalen færdiggøres inden udgangen af 2003.